GFRT UTÖKAR LEDNINGEN I LAGET I TABELLEN

Med starka prestationer försvarar våra tjejer från GHOST Factory Racing Team den totala ledningen i teamrankingen. Anne Terpstra och Caroline Bohé hamnar i topp 10.

11 July 2022

reading time: 2 minutes

author: unknown

UCI MTB World Cup Lenzerheide
Från fredag till söndag möttes MTB-eliten för ett styrkeprov i Lenzerheide i Schweiz. World Cup Cross Country-banan, även känd som Nino's Gold Trail, anses av de bästa ryttarna vara tekniskt krävande och fysiskt mycket utmanande. De många omkörningsmöjligheterna längs banan ger dock de bästa förutsättningarna för spännande lopp och underhållning för åskådarna längs banan. I år har kursen ändrats något, uppstigningen går nu över en flödeslinje och innehåller därför tekniska och branta passager. 

Våra tjejer började på fredagen med XCC-tävlingen - den korta distansen. Anne Terpstra bekräftar sin imponerande form från de senaste veckorna och rider till en stark sjätteplats. Nicole Koller rider på 16:e plats, Caro och Nadine kompletterar vår GFRT på 24:e och 28:e plats.

I XCO kör Anne Terpstra till en stark femte plats och hennes danska lagkamrat Caroline Bohé kompletterar topp 10. Nicole Koller på 22:a plats och Nadine Rieder på 32:a plats samlar också viktiga poäng för lagklassen. På den olympiska (långa) distansen för U23-kvinnor kommer Finja Lipp på 15:e plats.

Våra tjejer kan utöka sin ledning i lagrankingen redan nästa helg. UCI Mountain Bike World Cup stannar i Vallnord, Andorra.

UCI MTB World Cup Lenzerheide
Från fredag till söndag möttes MTB-eliten för ett styrkeprov i Lenzerheide i Schweiz. World Cup Cross Country-banan, även känd som Nino's Gold Trail, anses av de bästa ryttarna vara tekniskt krävande och fysiskt mycket utmanande. De många omkörningsmöjligheterna längs banan ger dock de bästa förutsättningarna för spännande lopp och underhållning för åskådarna längs banan. I år har kursen ändrats något, uppstigningen går nu över en flödeslinje och innehåller därför tekniska och branta passager. 

Våra tjejer började på fredagen med XCC-tävlingen - den korta distansen. Anne Terpstra bekräftar sin imponerande form från de senaste veckorna och rider till en stark sjätteplats. Nicole Koller rider på 16:e plats, Caro och Nadine kompletterar vår GFRT på 24:e och 28:e plats.

Jämförelse av cykel (0)

Lägg till ytterligare en cykel till jämförelseverktyget för att möjliggöra en jämförelse. Du kan jämföra upp till 3 cyklar.
Jämför cyklar