Dealer
Login
News / Anne Terpstra vinner brons i München

Anne Terpstra vinner brons i München

Ta reda på hur Anne Terpstra och våra tjejer från GFRT kämpade sig igenom det tunga regnet i München och vilken medalj de vann här!

Europamästerskap i mountainbike cross country
München, Tyskland
20 augusti 2022

 

Det finns bara några få pauser för våra tjejer från GHOST Factory Racing Team. När det inte finns någon UCI MTB World Cup finns det Europamästerskap.

 

Nästan exakt 50 år efter de senaste olympiska spelen ägde ett annat stort idrottsevenemang rum i München. Förra helgen ägde Europamästerskapen rum i München. De samlade Europamästerskapen i många olympiska sporter. Bland annat även i mountainbike cross country. En fantastisk bana utformades i den hederliga olympiska parken, där många åskådare kunde titta på från den olympiska kullen. Men tyvärr spelade vädret inte med och våra GHOST-atleter stod inför en mycket hal bana och ett ansträngande lopp. Den 4,27 km långa banan skulle genomföras totalt sju gånger.

 

Vem var där?
Alla fyra tjejerna i vårt GHOST Factory Racing Team var med i loppet. Anne Terpstra, som körde för Nederländerna, ansågs vara en av favoriterna till guldmedaljen. Caroline Bohé startade för Danmark tillsammans med Nicole Koller för Schweiz och Nadine Rieder för Tyskland.

 

Hur gick det?
Anne lyckades tidigt hålla fast vid ledarna Loana Lecomte och Pauline Ferrand-Prévot (båda Frankrike) och hålla loppet tätt innan de två fransyskorna kunde ta en för stor ledning på Anne trots ett tekniskt fel.
I slutändan, efter en lerig kamp i det kraftiga regnet i München, slutade Anne Terpstra på tredje plats och vann bronsmedaljen. Caroline Bohé slutade på en stark 5:e plats, startfältet med våra GFRT-ryttare kompletterades av Nadine Rieder på 18:e plats, tätt följd av hennes schweiziska lagkamrat Nicole Koller.

 

Outlook

Kom ihåg att stödja vår GFRT en sista gång i år, oavsett om det är framför skärmen eller live på banan, den 02 september kan våra tjejer göra både lagklassificeringen och Anne personligen VM-segern perfekt!

For the latest news, follow us

Dealer

Find your GHOST bike near you

Here is a list of all authorized GHOST dealers. Just enter your zip code or city and click search to see a list of all dealers near you.

On the dealer page, you will see the available models. Please also contact the dealer directly to find out if your dream bike is available today.

Please note that we can’t guarantee that the information is up-to-date, correct and complete. If in doubt, please contact the dealer directly to find out if the bike is still available.

search dealer

The dealersearch cannot be used without the consent of the Google Maps API.

Please enter an address first

dealer search
reserve a bike
test a bike