News / GFRT utökar ledningen i laget i tabellen

GFRT utökar ledningen i laget i tabellen

Med starka prestationer försvarar våra tjejer från GHOST Factory Racing Team den totala ledningen i teamrankingen. Anne Terpstra och Caroline Bohé hamnar i topp 10.

UCI MTB World Cup Lenzerheide
10 juli 2022

Från fredag till söndag möttes MTB-eliten för ett styrkeprov i Lenzerheide i Schweiz.
World Cup Cross Country-banan, även känd som Nino's Gold Trail, anses av de bästa ryttarna vara tekniskt krävande och fysiskt mycket utmanande. De många omkörningsmöjligheterna längs banan ger dock de bästa förutsättningarna för spännande lopp och underhållning för åskådarna längs banan. I år har kursen ändrats något, uppstigningen går nu över en flödeslinje och innehåller därför tekniska och branta passager.

 

Våra tjejer började på fredagen med XCC-tävlingen - den korta distansen. Anne Terpstra bekräftar sin imponerande form från de senaste veckorna och rider till en stark sjätteplats. Nicole Koller rider på 16:e plats, Caro och Nadine kompletterar vår GFRT på 24:e och 28:e plats.

 

I XCO kör Anne Terpstra till en stark femte plats och hennes danska lagkamrat Caroline Bohé kompletterar topp 10. Nicole Koller på 22:a plats och Nadine Rieder på 32:a plats samlar också viktiga poäng för lagklassen.
På den olympiska (långa) distansen för U23-kvinnor kommer Finja Lipp på 15:e plats.

Våra tjejer kan utöka sin ledning i lagrankingen redan nästa helg. UCI Mountain Bike World Cup stannar i Vallnord, Andorra.

For the latest news, follow us

Dealer

Find your GHOST bike near you

Here is a list of all authorized GHOST dealers. Just enter your zip code or city and click search to see a list of all dealers near you.

On the dealer page, you will see the available models. Please also contact the dealer directly to find out if your dream bike is available today.

Please note that we can’t guarantee that the information is up-to-date, correct and complete. If in doubt, please contact the dealer directly to find out if the bike is still available.

search dealer

The dealersearch cannot be used without the consent of the Google Maps API.

Please enter an address first

dealer search
reserve a bike
test a bike