SANKARIT / GHOST Gravity / Team / Tomas Slavik

Date of birth: 12/06/1987
Nationality: Czech
Nickname: Woodpecker, TS, Slava
Team: GHOST Racing Team
Sponsors: GHOST-Bikes, Red Bull, 100%, Maxxis, Ergotec, Five Ten, GoPro, DT SWISS, Ryno Power, Shaman racing, ODI

Tšekistä kotoisin olevaa ja GHOST-pyörillä vuodesta 2012 kilpaillutta Tomáš Slavíkia pidetään eräänä maailman parhaimmista Four Cross -pyöräilijöistä. Siitä lähtien hän on saavuttanut suuren määrän titteleitä: maailmanmestaruus, King Of Crankworx, maailmancupin voitto, 4X Pro Tour -mestaruus sekä useita kansallisia mestaruuksia.

Pärjättyään Tšekin kansallisella tasolla Tomáš alkoi kilpailla fourcrossissa ammattimaisesti vuonna 2009 sekä juniorina BMX-pyöräilyssä. Tomášista tuli Four Crossin maailmanmestari vuonna 2010. Lisäksi hän voitti maailmancupin vuonna 2011 ja Pro Tour -maailmansarjan ensimmäisenä kautena, kun se järjestettiin, vuonna 2012. Hän oli ylivoimainen miesten sarjassa voittaen jokaisen osakilpailun. Vuonna 2013 hän hallitsi maailmancup-kiertueita voittaen lähes kaikki osakilpailut ja saavuttaen 4X Pro Tour -maailmansarjan mestaruuden.

Hän on voittanut lähes kaiken mahdollisen, joten hän asetti itselleen maastopyöräilijän uran korkeimman tavoitteen – Crankworx-maailmankiertueen kokonaiskilpailun voitosta taistelemisen. Maailman parhaista maastopyöräilijöistä Tomáš Slavík teki tasaisinta työtä ja varmisti itselleen "KING OF CRANKWORX" -tittelin vuonna 2016. Vuonna 2017 Slavík voitti maailman vaikeimman ja arvostetuimman kaupunkialamäkiajon – Red Bull Valparaiso Cerro Abajo -kilpailun – ja onnistui tekemään saman uudestaan vuonna 2018. Vuonna 2020 hän lisäsi kokoelmiinsa kultamitalin, joka samalla on Guinnessin ennätys maailman pisimmässä kaupunkialamäkiradassa – Red Bull Monserrate Cerro Abajossa.

Mitä siis seuraavaksi? Kilpailemisen lisäksi Tomáš rakastaa ratojen rakentamista ja on osallistunut BMX- ja 4X-ratojen rakentamiseen. Vuonna 2012 hän toteutti unelmansa ja rakensi suurimman 4X-radan ja vuonna 2013 hän järjesti kauden suurimman kilpailun nimeltä JBC 4X Revelations. Tästä arvostetusta tapahtumasta on tullut Tšekissä jo suuri perinne, ja se on hyvin tunnettu maastopyöräily-yhteisössä. Jo yleisömäärät sen kertovat – vuonna 2016 yli 12 000 katsojaa osallistui JBC 4X Revelations -kilpailuun.

Dealer

Find your GHOST bike near you

Here is a list of all authorized GHOST dealers. Just enter your zip code or city and click search to see a list of all dealers near you.

On the dealer page, you will see the available models. Please also contact the dealer directly to find out if your dream bike is available today.

Please note that we can’t guarantee that the information is up-to-date, correct and complete. If in doubt, please contact the dealer directly to find out if the bike is still available.

search dealer

Please enter an address first

dealer search
reserve a bike
test a bike