Anne Terpstra vinner brons i München

23 August 2022

reading time: 2 minutes

author: unknown

Ta reda på hur Anne Terpstra och våra tjejer från GFRT kämpade sig igenom det tunga regnet i München och vilken medalj de vann här!

Europamästerskap i mountainbike cross country
München, Tyskland 

Det finns bara några få pauser för våra tjejer från GHOST Factory Racing Team. När det inte finns någon UCI MTB World Cup finns det Europamästerskap.

Nästan exakt 50 år efter de senaste olympiska spelen ägde ett annat stort idrottsevenemang rum i München. Förra helgen ägde Europamästerskapen rum i München. De samlade Europamästerskapen i många olympiska sporter. Bland annat även i mountainbike cross country. En fantastisk bana utformades i den hederliga olympiska parken, där många åskådare kunde titta på från den olympiska kullen. Men tyvärr spelade vädret inte med och våra GHOST-atleter stod inför en mycket hal bana och ett ansträngande lopp. Den 4,27 km långa banan skulle genomföras totalt sju gånger.

Vem var där?
Alla fyra tjejerna i vårt GHOST Factory Racing Team var med i loppet. Anne Terpstra, som körde för Nederländerna, ansågs vara en av favoriterna till guldmedaljen. Caroline Bohé startade för Danmark tillsammans med Nicole Koller för Schweiz och Nadine Rieder för Tyskland.

Hur gick det?
Anne lyckades tidigt hålla fast vid ledarna Loana Lecomte och Pauline Ferrand-Prévot (båda Frankrike) och hålla loppet tätt innan de två fransyskorna kunde ta en för stor ledning på Anne trots ett tekniskt fel.
I slutändan, efter en lerig kamp i det kraftiga regnet i München, slutade Anne Terpstra på tredje plats och vann bronsmedaljen. Caroline Bohé slutade på en stark 5:e plats, startfältet med våra GFRT-ryttare kompletterades av Nadine Rieder på 18:e plats, tätt följd av hennes schweiziska lagkamrat Nicole Koller.

Outlook
Kom ihåg att stödja vår GFRT en sista gång i år, oavsett om det är framför skärmen eller live på banan, den 02 september kan våra tjejer göra både lagklassificeringen och Anne personligen VM-segern perfekt!

Ta reda på hur Anne Terpstra och våra tjejer från GFRT kämpade sig igenom det tunga regnet i München och vilken medalj de vann här!

Europamästerskap i mountainbike cross country
München, Tyskland 

Det finns bara några få pauser för våra tjejer från GHOST Factory Racing Team. När det inte finns någon UCI MTB World Cup finns det Europamästerskap.

Nästan exakt 50 år efter de senaste olympiska spelen ägde ett annat stort idrottsevenemang rum i München. Förra helgen ägde Europamästerskapen rum i München. De samlade Europamästerskapen i många olympiska sporter. Bland annat även i mountainbike cross country. En fantastisk bana utformades i den hederliga olympiska parken, där många åskådare kunde titta på från den olympiska kullen. Men tyvärr spelade vädret inte med och våra GHOST-atleter stod inför en mycket hal bana och ett ansträngande lopp. Den 4,27 km långa banan skulle genomföras totalt sju gånger.

Jämförelse av cykel (0)

Lägg till ytterligare en cykel till jämförelseverktyget för att möjliggöra en jämförelse. Du kan jämföra upp till 3 cyklar.
Jämför cyklar